Propolisz

propolisz

A propolisz előnyei és felhasználása

Az alábbiakban az interneten közzétett tudományos kísérletekkel és vizsgálati eredményekkel alátámasztott megállapítások találhatók, azonban ezek nem a termékeink vizsgálatából levont következtetések.

Mi az a propolisz?

Méhsejtek Méhsejtek

Tudtad, hogy a méhek nem csak mézet készítenek? A méhek propolisz nevű vegyületet is termelnek a tűlevelű fák vagy örökzöldek nedvéből. Amikor a nedvet saját váladékukkal és méhviasszal kombinálják, ragacsos, zöldesbarna anyagot hoznak létre, amelyet a méhkas baktériumok és kórokozók elleni védelmére használnak. Ez a propolisz.

Több ezer évvel ezelőtt az ókori civilizációk a propoliszt gyógyászati tulajdonságai miatt használták. A görögök tályogok kezelésére alkalmazták. Az asszírok sebekre és daganatokra kenték, hogy leküzdjék a fertőzést és elősegítsék a gyógyulási folyamatot. Az egyiptomiak múmiák balzsamozására használták.

A propolisz összetétele változhat a méhek elhelyezkedésétől és attól függően, hogy milyen fákhoz és virágokhoz férnek hozzá. Például az Európából származó propolisznak nem lesz ugyanolyan kémiai összetétele, mint a brazil propolisznak. Ez megnehezítheti a kutatók számára, hogy általános következtetéseket vonjanak le az egészségügyi előnyeiről.

Gyógyító vegyületek a propoliszban

A kutatók több mint 300 vegyületet azonosítottak a propoliszban. Ezeknek a vegyületeknek a többsége polifenol. A polifenolok antioxidánsok, amelyek a szervezetben a betegségek és a károsodások ellen küzdenek.

Pontosabban, a propolisz flavonoidoknak nevezett polifenolokat tartalmaz. A flavonoidokat a növények védekezésként állítják elő. Gyakran megtalálhatók olyan élelmiszerekben, amelyekről úgy gondolják, hogy antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, beleértve a gyümölcsöket, a zöld teát, a zöldségeket és a vörösbort.

Kutatások eredményei

Úgy gondolják, hogy a propolisz antibakteriális, vírusellenes, gombaellenes és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. A propolisz tudományos kutatása azonban korlátozott. A kutatók nem tudják pontosan miért, de úgy tűnik, hogy ez a méhészeti termék védelmet nyújt bizonyos baktériumok, vírusok és gombák ellen.

Sebek

A propolisznak van egy speciális vegyülete, a pinocembrin, egy flavonoid, amely gombaellenes hatású. Ezek a gyulladásgátló és antimikrobiális tulajdonságok a propoliszt segítik a sebgyógyításban. Egy tanulmány szerint a propolisz segíthet a traumás égési sérüléseken átesett emberek gyorsabb gyógyulásában az új, egészséges sejtek növekedésének felgyorsításával.

Egy másik tanulmány szerint a szájsebek hízósejtjeinek csökkentésében a helyileg alkalmazott propolisz alkoholos kivonat hatékonyabb, mint a szteroidos krém. A hízósejtek gyulladást idéznek elő és lassítják a sebgyógyulást.

Herpesz és genitális herpesz

A 3 százalék propoliszt tartalmazó kenőcsök, mint például a Herstat vagy a Coldsore-FX, felgyorsíthatják a gyógyulási időt és csökkenthetik a tüneteket mind az ajakherpesz, mind a genitális herpesz okozta sebek esetén.

Egy tanulmány szerint, ha a propoliszt naponta háromszor alkalmazták, akkor gyorsabban gyógyult a herpesz, mint a kezelés nélkül. A kutatók azt találták, hogy a propolisz krém nemcsak a herpeszvírus mennyiségét csökkentette az ember szervezetében, hanem megvédte a szervezetet a herpesz jövőbeni kialakulásától is.

Rák

A propolisznak bizonyos rákbetegségek kezelésében is szerepe van. Az egyik tanulmány szerint az anyag rákellenes hatásai közé tartozik, hogy

  • megakadályozza a rákos sejtek szaporodását
  • csökkenti annak valószínűségét, hogy a sejtek rákossá válnak
  • blokkolja azokat az útvonalakat, amelyeken keresztül a rákos sejtek jeleket küldenek egymásnak

A tanulmány azt is javasolta, hogy a propolisz kiegészítő terápia legyen – de nem egyedüli – a rák kezelésére. Egy másik tanulmány megállapította, hogy a propolisz szedése hasznos kiegészítő terápia lehet az emlőrák kezelésében a mellráksejtekre gyakorolt daganatellenes hatása miatt.

Biztonsági aggályok

Még nincs elegendő bizonyíték annak megállapítására, hogy a propolisz termékek biztonságosak-e vagy sem, de nem tekinthetők magas kockázatúnak. Az emberek általában propoliszt vesznek fel, amikor mézet esznek. Ha azonban allergiás a mézre vagy a méhekre, akkor a propoliszt tartalmazó termékekre is reagálni fog. Hosszan tartó használat esetén a propolisz önálló allergiás reakciót is kiválthat.

A méhészek azok közé tartoznak, akiknél a legvalószínűbb a propoliszallergia kialakulása, mert intenzíven ki vannak téve ezeknek a vegyületeknek. A tipikus allergiás reakció az ekcémaszerű bőrkiütés. Beszéljen kezelőorvosával, mielőtt propoliszt kezdene használni, különösen, ha allergiája vagy asztmája van.




Propoliszt akarok!

Nincs ilyen termék.
Keresendő kifejezés
Keresés típusa
ÉS (mindegyik szó szerepel)
VAGY (bármely szó szerepel)
Keresés kategóriában
Összes kategória
Miben keressen
Név
Cikkszám
Rövid leírás a termékről
Termék részletes tulajdonságai
Egyéb választható tulajdonságok
Termék paraméterek
Minimális ár
Ft
Maximális ár
Ft